Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Instrukcja Obsługi Biuletynu

 

Biuletyn Informacji Publicznej (BIP) to publikator teleinformatyczny służący powszechnemu udostępnianiu informacji publicznej, w postaci ujednoliconego systemu stron w sieci Internet.

Moduł dla słabowidzących: umożliwia zwiększenie rozmiaru czcionek na całej witrynie (górna część strony obok modułu wyszukującego)

Moduł wyszukujący - Biuletyn Informacji Publicznej wyposażony jest w wyszukiwarkę informacji, która jest narzędziem umożliwiającym znalezienie dowolnej informacji umieszczonej na stronach Biuletynu. Pole wyszukiwarki znajduje się w prawym górnym rogu. Aby skorzystać z wyszukiwarki BIP należy w polu tekstowym wpisać szukane słowo lub wyrażenie i kliknąć przycisk „Szukaj”, po czym wyświetli się lista znalezionych dokumentów, zawierających poszukiwane słowo lub wyrażenie.

Logo - odnośnik strony głównej BIP (lewa górna strona witryny).

Herb – odnośnik do jednostki nadrzędnej (prawa górna strona witryny).

Menu górne (górna część witryny) – zawiera: Strona Główna – zawiera ogólne informacje teleadresowe na temat jednostki prowadzącej biuletyn. Instrukcja Obsługi – prezentowany aktualnie dokument. Redakcja - wszystkie umieszczone informacje zawierają dane określające tożsamość osoby, która wprowadziła informację do Biuletynu Informacji Publicznej. Mapa – prezentuje w formie drzewa zawartość całej witryny, która może ułatwić dotarcie do szukanych informacji.

Menu przedmiotowe (lewa strona ekranu) - wykaz grup tematycznych, w które są zestawione informacje publiczne udostępnione w BIP. Menu jest podzielone na działy, na które składają się kolejne pozycje. Prowadzą one bezpośrednio do treści podstrony biuletynu lub też do kolejnego podmenu zawierającego informacje związane tematycznie z wybranym działem. Aby wyświetlić treść informacji publicznej na podstronie należy kliknąć na wybranej pozycji menu.

Artykuły 

Każdy artykuł opatrzony jest:  

 • Tytułem rozdziału lub artykułu  
 • Funkcją "Drukuj" 
 • Funkcją "Powiadom znajomego"  
 • Załączniki (opcjonalnie)
 • Stopką informacyjną zawierającą:  
  • Osobę wytwarzającą/udostępniającą informacje
  • Datę utworzenia artykułu
  • Datę ostatniej modyfikacji (opcjonalnie)  
  • Datę opublikowania artykułu 
  • Liczbę odsłon artykułu 

Korzystanie z załączników:


Każdy załącznik opatrzony jest informacją o typie pliku, oraz jego nazwie. Po kliknięciu w kolumnie "Plik", przeglądarka pyta o sposób postępowania z plikiem (do wyboru wyświetl albo zapisz) - po wybraniu opcji "wyświetl" uruchomi się program skojarzony z danym typem plików - niezbędny do ich przeglądania (podobne zdarzenie będzie miało miejsce po zapisaniu pliku na dysku i następnie kliknięciu na ten plik).
Jeśli nie mogą Państwo wyświetlić danego załącznika, być może należy zainstalować na komputerze stosowne narzędzie, które to umożliwi. Poniżej znajduje się lista takich programów - wszystkie są darmowe.


Program do plików typu: .doc, .xls, .ppt, .odt, .odc, .odp.
Przeglądarka plików Acrobat Reader (pliki: .pdf)